Supraantrenament.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Supraantrenament.

Mesaj  uncle_tom la data de 27/8/2010, 09:16

Hai sa discutam un pic despre supraantrenament.
Din punctul meu de vedere, cand ii vad pe toti ca sugereaza cat mai putin volum, ma ia groaza, gen 3 exercitii a cate 2 serii pentru grupa mica.
LOL!
Atunci, cum ramane cu halterofilii, cu powerlifterii rusi si bulgari, luptatorii, precum si culturistii de top care se antreneaza pe volum f mare.
\

Personal, fac de 3 ori pe saptamana geno, si de 4 ori impins de la piept, si nu ma simt deloc supraantrenat, ba chiar rezultatele in forta cresc foarte bine.

Voi, ce ziceti?

uncle_tom
Powerlifter
Powerlifter

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Supraantrenament.

Mesaj  Alex Cucli la data de 2/9/2010, 10:44

geno de 3 ori pe saptamana ???....eu n-as putea....o singura data e deajuns sa fac 5-6 serii, ca dupaia sa am febra 4-5 zile....

acum depinde de fiecare....mie imi merge bine cu "volum putin" adica 3 exercitii a cate 3 serii fiecare......dar nu la toate grupele...

Alex Cucli
Administrator
Administrator

Sus In jos

Mesaj  uncle_tom la data de 2/9/2010, 13:42

Sa vezi ce marfa e cand faci impins de 4 ori pe saptamana.

Singura cale de a creste in forta e sa faci mult mult volum. Orice ar spune multi guru de forum, fara volum, nu se poate obtine nimic. Pe testate!

uncle_tom
Powerlifter
Powerlifter

Sus In jos

Mesaj  George Badea la data de 5/10/2010, 00:06

uncle_tom a scris:Hai sa discutam un pic despre supraantrenament.
Din punctul meu de vedere, cand ii vad pe toti ca sugereaza cat mai putin volum, ma ia groaza, gen 3 exercitii a cate 2 serii pentru grupa mica.
LOL!
Atunci, cum ramane cu halterofilii, cu powerlifterii rusi si bulgari, luptatorii, precum si culturistii de top care se antreneaza pe volum f mare.
\

Personal, fac de 3 ori pe saptamana geno, si de 4 ori impins de la piept, si nu ma simt deloc supraantrenat, ba chiar rezultatele in forta cresc foarte bine.

Voi, ce ziceti?

Imi poti spune si mie, te rog, cum arata un program de impins al unui powerlifter? :-D chiar sunt curios, am incercat mai demult un program pentru geno, 5x5 , faceam genoflexiuni de 3x pe saptamana si era super! dar pentru impins nu am gasit.

George Badea
Bronz la C.N.
Bronz la C.N.

Sus In jos

Mesaj  uncle_tom la data de 5/10/2010, 04:00

Maestre, trebuie sa intelegi ca un powerlifter are ca scop sa impinga mai mult, si de aceea, tehnica e usor diferita. In cazul meu, eu fac podul pe banca, calcaiele bine infipte in pamant, ma ajuta cineva sa iau bara, dupa care nu incep sa fac repetari, ci o aduc cumva cat de mult pot in zona abdomenului. De asemenea, omoplatii sunt cat mai jos si cat mai lipiti pe banca, si mai important, nu umfli pieptul si stomacul, iar bara va veni asa cumva la vreo 5 cm de baza sternului spre burta, daca intelegi.

De asemenea, daca vrei sa incerci ceva hardcore, care o sa te ajute sa cresti la aceasta proba cu cel putin 10-15 kg in doar 3 saptamani, scrie-mi aici, si iti fac eu un program. Doar ca e foarte greu si iti trebuie ceva disciplina sa il faci.

uncle_tom
Powerlifter
Powerlifter

Sus In jos

Mesaj  George Badea la data de 5/10/2010, 09:33

uncle_tom a scris:Maestre, trebuie sa intelegi ca un powerlifter are ca scop sa impinga mai mult, si de aceea, tehnica e usor diferita. In cazul meu, eu fac podul pe banca, calcaiele bine infipte in pamant, ma ajuta cineva sa iau bara, dupa care nu incep sa fac repetari, ci o aduc cumva cat de mult pot in zona abdomenului. De asemenea, omoplatii sunt cat mai jos si cat mai lipiti pe banca, si mai important, nu umfli pieptul si stomacul, iar bara va veni asa cumva la vreo 5 cm de baza sternului spre burta, daca intelegi.

De asemenea, daca vrei sa incerci ceva hardcore, care o sa te ajute sa cresti la aceasta proba cu cel putin 10-15 kg in doar 3 saptamani, scrie-mi aici, si iti fac eu un program. Doar ca e foarte greu si iti trebuie ceva disciplina sa il faci.

Am uitat ceva esential cand te-am intrebat de programul de antrenament, am uitat ca un powerlifter se antreneaza pentru 1(o) repetare cu greutate cat mai mare.Momentan imi rusine de greutate cu care fac impins sa iti cer ajutorul la un program, dar multumesc oricum! betie

George Badea
Bronz la C.N.
Bronz la C.N.

Sus In jos

Mesaj  uncle_tom la data de 5/10/2010, 12:11

Da-mi prin mesaj privat, si iti fac un program.
Daca vrei de power complet, si asta se poate rezolva.

uncle_tom
Powerlifter
Powerlifter

Sus In jos

Mesaj  George-Bogdan la data de 18/4/2011, 08:43

Am si eu o intrebare fiind tot pe tma supraanrtenamentului de aceea nici nu am deschis topic nou, deci vreau sa stiu si eu daca este gresit sa faci antrenament pe fiecare zi?
Am tot auzit ca este gresit sa faci antrenament mereu ca iti trebuie pauza sa iti creasca muschii, dar eu nu de muschi vorbesc ci de forta adica eu ma antrenez pe fiecare zi, asa cum pot ridic greutati mari flortai, genoflexiuni, etc si ma simpt mult mai in forta decat acum o saptamana cand obisnuiam sa fac antrenament cu program, nu numai ca nu mai obosesc repede dar nici nu mai am febra musculara la piept,spate sau maini [doar la umeri dar trece peste o zi] sincer eu ma simpt mult mai in forta decat inainte am sa testez asta la un skandenberg dupa vacanta de pasti skandenberg pana atunci vreau sa aflu parerile voastre personale pentru ca voi aveti experienta in antrenare si in skandenberg este bine daca te antrenezi mereu si daca nu este cam cat ar trebuii sa fac pauza?

George-Bogdan
Beginner
Beginner

Vezi profilul utilizatorului http://skandenberg.forumup.ro

Sus In jos

Mesaj  Marcuta Cosmin la data de 18/4/2011, 10:35

George-Bogdan a scris:Am si eu o intrebare fiind tot pe tma supraanrtenamentului de aceea nici nu am deschis topic nou, deci vreau sa stiu si eu daca este gresit sa faci antrenament pe fiecare zi?
Am tot auzit ca este gresit sa faci antrenament mereu ca iti trebuie pauza sa iti creasca muschii, dar eu nu de muschi vorbesc ci de forta adica eu ma antrenez pe fiecare zi, asa cum pot ridic greutati mari flortai, genoflexiuni, etc si ma simpt mult mai in forta decat acum o saptamana cand obisnuiam sa fac antrenament cu program, nu numai ca nu mai obosesc repede dar nici nu mai am febra musculara la piept,spate sau maini [doar la umeri dar trece peste o zi] sincer eu ma simpt mult mai in forta decat inainte am sa testez asta la un skandenberg dupa vacanta de pasti skandenberg pana atunci vreau sa aflu parerile voastre personale pentru ca voi aveti experienta in antrenare si in skandenberg este bine daca te antrenezi mereu si daca nu este cam cat ar trebuii sa fac pauza?
pei pentru un program de sala ca sa iti lucrez fiecare muschi in parte iti trebuie 2 zile pauza adica: Luni-Piept, Marti-Spate, Miercuri-PAUZA, Joi-umeri+trapez, Vineri-Picioare, Sambata-Brate, Duminica -PAUZA

Marcuta Cosmin
Armwrestler
Armwrestler

Sus In jos

Mesaj  Alex Cucli la data de 18/4/2011, 11:57

George-Bogdan a scris:Am si eu o intrebare fiind tot pe tma supraanrtenamentului de aceea nici nu am deschis topic nou, deci vreau sa stiu si eu daca este gresit sa faci antrenament pe fiecare zi?
Am tot auzit ca este gresit sa faci antrenament mereu ca iti trebuie pauza sa iti creasca muschii, dar eu nu de muschi vorbesc ci de forta adica eu ma antrenez pe fiecare zi, asa cum pot ridic greutati mari flortai, genoflexiuni, etc si ma simpt mult mai in forta decat acum o saptamana cand obisnuiam sa fac antrenament cu program, nu numai ca nu mai obosesc repede dar nici nu mai am febra musculara la piept,spate sau maini [doar la umeri dar trece peste o zi] sincer eu ma simpt mult mai in forta decat inainte

tu centrezi si tot tu dai cu capu....

Alex Cucli
Administrator
Administrator

Sus In jos

Mesaj  Deniz la data de 18/4/2011, 12:05

Cand apare Suprantrenamentul il vei simti pe pielea ta mai mult ca sigur , daca iti priesc antrenamentele zilnice continua tot asa , daca vezi ca apar probleme ia mici pauze intre grupe.
*Acesta este sfatul meu

Deniz
Arbitru National ARSBF
Arbitru National ARSBF

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 18:26

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: